- Radial Shaft Seal
- 800.1 mm Shaft Diameter
- 838.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS1 |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 800.1 mm |
| Housing Bore Dia. | 838.2 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 12.342 LB |
| EAN or UPC | 85311173780 |

