- Radial Shaft Seal
- 310.007 mm Shaft Diameter
- 350.316 mm Housing Bore Diameter
- 19.989 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 310.007 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Type | Non-Split |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 350.316 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 2.557 LB |
| EAN or UPC | 85311169356 |

