- Deep Groove Bearing
- 1.97 in Inner Diameter
- 4.33 in Outer Diameter
- 1.06 in Width
- Bearing Steel Material
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial Deep Groove |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Locating | Snap Ring Fitted |
| O.D. Type | Cylindrical |
| O.D. | 116.6 mm |
| Series | 3 |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Radial Internal Clearance | Special |
| Bore Type | Round Bore |
| Relubrication Feature | Without |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Weight | 1.16 KG |
| EAN or UPC | 7316570073102 |

