- Radial Shaft Seal
- 300 mm Shaft Diameter
- 360 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Lip Type | Non-Split |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 360 mm |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 300 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Weight | 4.961 LB |
| EAN or UPC | 85311154727 |

