- Radial Shaft Seal
- 762 mm Shaft Diameter
- 802.79 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 762 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS2 |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 802.79 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 11.773 LB |
| EAN or UPC | 85311143080 |

