- Radial Shaft Seal
- 749.3 mm Shaft Diameter
- 800.1 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 800.1 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 749.3 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 11.732 LB |
| EAN or UPC | 85311142670 |

