- Radial Shaft Seal
- 736.6 mm Shaft Diameter
- 774.7 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 774.7 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 736.6 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 11.432 LB |
| EAN or UPC | 85311142359 |

