- Radial Shaft Seal
- 711.2 mm Shaft Diameter
- 762 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 762 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 711.2 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 11.282 LB |
| EAN or UPC | 85311141840 |

