- Radial Shaft Seal
- 685.8 mm Shaft Diameter
- 749.3 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 749.3 mm |
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 685.8 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 10.872 LB |
| EAN or UPC | 85311141185 |

