- Radial Shaft Seal
- 260 mm Shaft Diameter
- 320 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 260 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS2 |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 320 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 4.507 LB |
| EAN or UPC | 85311889834 |

