- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 685.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Housing Bore Dia. | 685.8 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Weight | 11.681 LB |
| EAN or UPC | 85311139489 |

