- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 673.1 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 673.1 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 11.531 LB |
| EAN or UPC | 85311139335 |

