- Radial Shaft Seal
- 240.004 mm Shaft Diameter
- 280.212 mm Housing Bore Diameter
- 16.002 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 280.212 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Assembled Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 240.004 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 1.646 LB |
| EAN or UPC | 85311901512 |

