- Radial Shaft Seal
- 609.6 mm Shaft Diameter
- 673.1 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 673.1 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 609.6 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS2 |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 11.351 LB |
| EAN or UPC | 85311138697 |

