- 11.81 in Inner Diameter
- 18.11 in Outer Diameter
- 4.65 in Width
- Brass Cage Material
| I.D. | 11.81 in, 300 mm |
| Cage Material | Brass |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Bearing Type | Radial |
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Group N |
| Rows of Balls | Multi |
| Internal Clearance | CN |
| Inner Ring Width | 4.65 in, 118 mm |
| Width | 4.65 in, 118 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Relubrication Feature | With |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 4.65 in, 118 mm |
| Cage Type | Solid Machined |
| Rolling Element | Spherical |
| Element Material | Bearing Steel |
| O.D. | 18.11 in, 460 mm |
| Row Type | 2 |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Weight | 190.038 LB |
| EAN or UPC | 7316576655463 |

