- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137669 |

