- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 628.65 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 628.65 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 10.831 LB |
| EAN or UPC | 85311137584 |

