- Radial Shaft Seal
- 571.5 mm Shaft Diameter
- 622.3 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Housing Bore Dia. | 622.3 mm |
| Shaft Dia. | 571.5 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 10.751 LB |
| EAN or UPC | 85311137300 |

