- Radial Shaft Seal
- 565.15 mm Shaft Diameter
- 615.95 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 615.95 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 565.15 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS3 |
| Weight | 10.696 LB |
| EAN or UPC | 85311136907 |

