- Radial Shaft Seal
- 558.8 mm Shaft Diameter
- 609.93 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 558.8 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Housing Bore Dia. | 609.93 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 7.008 LB |
| EAN or UPC | 85311136518 |

