- Radial Shaft Seal
- 558.8 mm Shaft Diameter
- 609.6 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 609.6 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 558.8 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 10.601 LB |
| EAN or UPC | 85311136495 |

