- Radial Shaft Seal
- 558.8 mm Shaft Diameter
- 596.9 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 558.8 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Housing Bore Dia. | 596.9 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 10.356 LB |
| EAN or UPC | 85311136266 |

