- Radial Shaft Seal
- 544.525 mm Shaft Diameter
- 597.23 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Housing Bore Dia. | 597.23 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Shaft Dia. | 544.525 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 6.821 LB |
| EAN or UPC | 85311135665 |

