- Radial Shaft Seal
- 210 mm Shaft Diameter
- 250 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Assembled Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 250 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 210 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 3.221 LB |
| EAN or UPC | 85311885386 |

