- Radial Shaft Seal
- 533.4 mm Shaft Diameter
- 590.55 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 533.4 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 590.55 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 10.286 LB |
| EAN or UPC | 85311135238 |

