- Radial Shaft Seal
- 533.4 mm Shaft Diameter
- 584.2 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 584.2 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 533.4 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 10.206 LB |
| EAN or UPC | 85311135085 |

