- Radial Shaft Seal
- 533.4 mm Shaft Diameter
- 584.2 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 584.2 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 533.4 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 10.206 LB |
| EAN or UPC | 85311135078 |

