- Radial Shaft Seal
- 520.7 mm Shaft Diameter
- 571.5 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 520.7 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 571.5 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 10.056 LB |
| EAN or UPC | 85311134354 |

