- Radial Shaft Seal
- 520.7 mm Shaft Diameter
- 551.703 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 551.703 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 520.7 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 10.056 LB |
| EAN or UPC | 85311134316 |

