- Radial Shaft Seal
- 508 mm Shaft Diameter
- 565.15 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Bonded Design |
| Shaft Dia. | 508 mm |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 565.15 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 9.981 LB |
| EAN or UPC | 85311133760 |

