- Radial Shaft Seal
- 508 mm Shaft Diameter
- 546.43 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 508 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Housing Bore Dia. | 546.43 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 4.85 LB |
| EAN or UPC | 85311133425 |

