- Radial Shaft Seal
- 507.57 mm Shaft Diameter
- 558.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 558.8 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS3 |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 507.57 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 9.723 LB |
| EAN or UPC | 85311162951 |

