- Radial Shaft Seal
- 501.65 mm Shaft Diameter
- 552.45 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 552.45 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 501.65 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 9.653 LB |
| EAN or UPC | 85311133135 |

