- Radial Shaft Seal
- 469.9 mm Shaft Diameter
- 520.7 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 520.7 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 469.9 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 9.273 LB |
| EAN or UPC | 85311131759 |

