- Radial Shaft Seal
- 457.2 mm Shaft Diameter
- 508 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 508 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Shaft Dia. | 457.2 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Construction | HDS2 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 8.123 LB |
| EAN or UPC | 85311131063 |

