- Radial Shaft Seal
- 457.2 mm Shaft Diameter
- 508 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 508 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 457.2 mm |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Weight | 8.061 LB |
| EAN or UPC | 85311130943 |

