- Radial Shaft Seal
- 368.3 mm Shaft Diameter
- 425.45 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 425.45 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 368.3 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Weight | 6.224 LB |
| EAN or UPC | 85311124645 |

