- Radial Shaft Seal
- 336.55 mm Shaft Diameter
- 374.65 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS3 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Shaft Dia. | 336.55 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 374.65 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 5.341 LB |
| EAN or UPC | 85311121293 |

