- Radial Shaft Seal
- 296.875 mm Shaft Diameter
- 334.975 mm Housing Bore Diameter
- 15.875 mm Width
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Split |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Stainless Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 334.975 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093@2000 |
| Surface Speed [Nom] | 1,500 ft/min |
| Case Construction | All Rubber w/Spring |
| Construction | HS7 |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 0 psi |
| Shaft Dia. | 296.875 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 2.706 LB |
| EAN or UPC | 85311183727 |

