- Radial Shaft Seal
- 288.93 mm Shaft Diameter
- 339.73 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS1 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 339.73 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 288.93 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Non-Split |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 4.921 LB |
| EAN or UPC | 85311116817 |

