- Radial Shaft Seal
- 279.4 mm Shaft Diameter
- 330.2 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 330.2 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 279.4 mm |
| Weight | 4.408 LB |
| EAN or UPC | 85311889759 |

