- Radial Shaft Seal
- 279.4 mm Shaft Diameter
- 311.15 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Construction | HDS3 |
| Seal Design | Assembled Design |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 279.4 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Housing Bore Dia. | 311.15 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 4.408 LB |
| EAN or UPC | 85311115636 |

