- Unmounted, Angular Contact Bearing
- 4.33 in Inner Diameter
- 6.89 in Outer Diameter
- 1.18 in Width
- Bearing Steel Material
| Preload Level | Light |
| Contact Angle | 29 Degree |
| Outer Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. | 6.89 in, 175 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Static Load Rating | 108 kN |
| Dynamic Load Rating | 104 kN |
| Flush Ground | Yes |
| Series | 7100 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 4.7 LB |
| EAN or UPC | 97741016179 |

