- 45 mm ID x 85 mm OD x 1 3/16" Wide
- Double Shielded
- With Snap Ring
- Maximum Capacity
- Double Row Ball Bearing
applications
- Used with heavy radial loads, two-directional thrust loads or a combination of both
- Thrust load should be carried on the nonfilling notch row
- Moderate thrust load is permissible on the filling notch row
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 30 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Sealed | 5000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 51.2 kN |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Enclosure | Shield On Both Sides |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Grease |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Origin | Double Row Deep Groove |
| Width | 1.19 in, 30.16 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Locating | Snap Ring Fitted |
| Cage Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7701505 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Preload Level | C3 Axial Clearance |
| O.D. | 3.61 in, 91.6 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 12100 lbf |
| Series | 5200M |
| Seal Material | Tinplate |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.19 in, 30.16 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Static Load Rating | 54 kN |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 1.19 in, 30.16 mm |
| Weight | 1.543 LB |
| EAN or UPC | 97741012010 |

