- 30 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used with heavy radial loads, two-directional thrust loads or a combination of both
features
- Single-row radial deep groove bearing with no filling notches
- Can carry significant radial loads
- Can carry substantial thrust loads in either direction, even at very high speeds
- Supplied with a pressed steel cage
- Bearings available from 17 mm to 110 mm
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 90 mm |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 64 |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| icNumber | 7703227 |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Static Load Rating [Max] | 5310 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 23.000 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Limiting Speed - Sealed | 5600 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 1.7 LB |
| EAN or UPC | 97741010108 |

