- Deep Groove Bearing Type
- 70 mm Inside Diameter
- 150 mm Outside Diameter
- 35 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 15290 lbf |
| Inner Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6400 rpm |
| Series | 63 |
| I.D. | 2.76 in, 70 mm |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Outer Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Lubricant | Grease |
| O.D. | 5.91 in, 150 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5400 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Dynamic Load Rating | 24950 lbf |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Seal Material | Tinplate |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Shield On Both Sides |
| Weight | 5.635 LB |
| EAN or UPC | 97741097673 |

