- 35 mm ID x 80 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- No Snap Ring
- Double Row Self-Aligning Steel Bearing
applications
- Used in applications employing commercial ground shafting
features
- Bearings are located axially by pins or shouldered screws which engage in a slot at one side of the inner ring
- Available with both a cylindrical bore and tapered bore with a 1:12 taper
- Special bore tolerance allows easy mounting and dismounting
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 35 mm |
| Contact Angle | N/A |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 2520 lbf |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 8930 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| icNumber | 7696335 |
| Width | 31.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Double |
| Cage Material | Phenolic |
| Cage Type | Phenolic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| O.D. | 80 mm |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Weight | 1.496 LB |
| EAN or UPC | 97741037280 |

