- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Single Shield
- With Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used in applications with heavy radial loads or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Ability to carry heavy combined radial and thrust loads
- Designated as the notched type because it has a filling notch on one side of the inner and outer rings
- Normally furnished with ABMA CO radial clearance
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity filling-notch bearings
caution
- Not to be used where only thrust loads are present
| Series | 62 |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7704715 |
| Static Load Rating [Max] | 16200 lbf |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Outer Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Locating | Snap Ring Fitted |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Ball Material | Steel |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 16800 lbf |
| Enclosure | Shield On One Side |
| Capacity | Maximum Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 2.95 in, 75 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3900 rpm |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Tinplate |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 2.919 LB |
| EAN or UPC | 97741005500 |

