- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Single Shield
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used in applications with heavy radial loads or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Maximum radial load-carrying capacity
- Ability to carry heavy combined radial and thrust loads
- Designated as the notched type because it has a filling notch on one side of the inner and outer rings
- Normally furnished with ABMA CO radial clearance
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
- Single-row maximum capacity filling-notch bearings
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7698845 |
| Seal Material | Tinplate |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Ball Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 8790 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 62 |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5700 rpm |
| Width | 0.79 in, 20 mm |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| Outer Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Enclosure | Shield On One Side |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 7760 lbf |
| Weight | 1.124 LB |
| EAN or UPC | 97741004480 |

