- Deep Groove Bearing Type
- 25 mm Inside Diameter
- 52 mm Outside Diameter
- 15 mm Width
| Limiting Speed - Grease | 14400 rpm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 25 mm |
| Material | Hybrid |
| Dynamic Load Rating | 3330 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 1750 lbf |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| O.D. | 52 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.31 LB |
| EAN or UPC | 97741094702 |

